شیوع کرونا در بسیاری از کسب و کارها تاثیرات منفی ایجاد کرده است، بازار نشر نیز از این امر مستثنی نبوده است. اما هر چند به رغم تاثیر منفی این بحران برای بازار نشر کتاب، افزایش سرانه مطالعه در مدت قرنطینه و همچنین فروش آنلاین محصولات نشر اعم از کتاب و مجلات فرصت تازه را ایجاد کرد.  همچنان که در کشور ما هم بازار خرید آنلاین و تلفنی افزایش داشته و استقبال عمومی به نسخه ها دیجیتال افزایش داشته است.

خبرنگار گاردین ریجل کوک اعتقاد دارد دوران قرنطینه یک بار دیگر کتاب و کتابخوانی را مورد استقبال عموم قرار داده است. مدت ها بود که نقش کتاب تا این اندازه حیاتی و مهم تلقی نمیشد. تقاضا در این دوران بیشتر بوده و برخلاف انتظار در دوران همگیری کرونا دسترسی به کتاب ها سخت تر شده است. در یک تحقیق نشان می دهد ۴۰ درصد افراد روزهای قرنطینه را با خواندن کتاب سپری می کنند. در حوزه محصولات دیجیتالی نشر، ناشران از افزایش قابل توجهی در بازدید از سایت های اینترنتی فروش کتاب دیجیتالی و صوتی خبر می دهند.

درآمد حاصل از فروش آنلاین در گذشته سهم کوچکی از بازار نشر در برمی گرفت اما در این دوران فروشگاه ها خبر از افزایش درآمد فروش آنلاین میدهند. به گفته استفن پیج مدیر کتابفروشی فیبر باید از این شرایط مدلی بوجود آید تا زیست بوم فروش آنلاین گسترده تر شود. اما ناشران از انحصاری بود بازار فروش آنلاین که در اختیار آمازون بوده و شکست این انحصار در این دروان سخن می گویند. با این حال همین ناشران برای ورود به حوزه فروش مستقیم با احتیاط عمل می کنند تا وارد رقابت جدی با آمازون نشوند.

جرمی تراوتان از ناشران انتشارات مک میلان انگلستان نیز درباره فصل جدیدی که کرونا برای بازار کتاب به ارمغان آورده، می‌گوید: در انتهای این تونل تاریک، نور است. کتابفروشی‌های مستقل در این مدت باورنکردنی ظاهر شدند و با اسکیت و دیگر ابزار به تحویل کتاب‌ها ادامه دادند. چیز خوبی که از این شرایط حاصل شده به زیست بوم بازار کتاب مربوط می‌شود. در شرایط عادی، مذاکرات معمولا تا رسیدن به بهترین معامله ممکن ادامه دارد، چیزی که می‌تواند پرتنش و دشوار باشد. اما حالا ما با خرده‌فروشان و چاپخانه‌ها همکاری می‌کنیم تا از روبه راه بودن اوضاعشان مطمئن شویم و نویسندگان و نماینده‌های ادبی نیز درباره مسائلی چون پرداختی‌ها به طور خارق العاده‌ای با ملاحظه هستند. به عنوان یک کمپانی فعال در صنعت نشر ما درباره آینده نگران نیستیم. بازار کتاب‌های پرمخاطب خیلی خوب است در حوزه داستان‌های ادبی نیز وضعیت بد نیست. ما نیز چون دولت برآورد می‌کنیم که بازار کتاب در این سه ماه از سال ۷۰ درصد و در سه ماه سوم سال ۵۰ درصد افت داشته باشد اما براساس پیش‌بینی‌های ما در سه ماهه چهارم اوضاع به شرایط عادی نزدیک خواهد شد.  

استفان پیج نیز در مصاحبه اینترنتی خود با خبرنگار گاردین در این باره عنوان کرد: چهار، پنج سال گذشته صنعت نشر رونق خوبی داشته است. حسرتش را می‌خوریم اما خواندن و نوشتن هنوز وجود دارد. آثار اورجینال در این قرنطینه و خانه نشینی نیز خلق خواهد شد همانطور که از دل بحران اقتصادی بیرون آمدند.

به تقل از ایرنا